Jaké je se smířit s tím, že máte stomii? Co na to okolí? Má se to říkat? Tak pilně čtěte...
Dlouho jsem přemýšlela o tom, zda vůbec začít k tomuto tématu něco psát. Kdo to nezažil, tak to stejně nepochopí. Ale i tak jsem si řekla, že by bylo přeci jen fajn o těchto věcech mluvit (nebo spíš psát), aby i "normální" lidé věděli, že to, že jsou zdraví, není samozřejmost, ale DAR!
Jelikož se mé zkušenosti a názory asi budou během času měnit, rozhodla jsem se psát na pokračování. Tohle jsou mé osobní pocity zhruba 3 měsíce po operaci.
Pytel, pytlík, sáček, vak. Jak chcete. Je to stomikův každodenní chléb. Je s námi ve dne v noci, plní se, šustí, jde vidět pod oblečením, jsme kvůli němu tak trochu omezení. Tak to teď teda cítím. Bojíte se, že proteče, odlepí se, blbě ho vyměníte, nalepíte, dokonce se mi o něm i zdá. Fakt magořinec. V nějaké chytré brožurce jsem četla, že první měsíce bude ovládat pytel vás, pak až vy pytel. To bych vepsala do zlata.
Není moc chvil, kdy na to člověk nemyslí. Ale zase o to míň myslím na svou nemoc obecně, což je vlastně pozitivní. Funguje to jako přenesená bolest. Hele, mně bolí břicho. Tak já ti zlomím prst a přestane ti to břicho vadit.
Zvyknout se dá asi na všechno. Naučíte se taky spoustu věcí. Aneb co běžný člověk (asi i já před 4 měsíci) nemá ani tušení, že existuje:
Ale pak jste stejně nakonec rádi, že žijete v 21. století. Že jsou takové možnosti léčby a operací a pomůcek.
Protože bez toho, by byl milý stomik, kde jinde než v pytli!
Kdo jsem?
Ahoj, jmenuji se Bára, bydlím v srdci Lužických hor, je mi 36 a od konce února 2018 žiju se stomií.
6. 8. 2024
16. 4. 2024
19. 2. 2024
23. 1. 2024